16 lipca 2024


co religia daje dziecku

Co religia w szkole może dać Twojemu dziecku?


Artykuł sponsorowany

Lekcje religii nie są dla uczniów obowiązkowe, jednakże warto przemyśleć uczestnictwo swojego dziecka w zajęciach. Uczęszczanie na religię może przynieść pewne korzyści i pozwolić dziecku poszerzyć własną wiedzę oraz perspektywę. Przede wszystkim należy z dzieckiem przeprowadzić świadomą i przemyślaną rozmowę na temat tego przedmiotu i przedstawić ewentualne plusy z nauki religii.

Większa wiedza

Przekazanie własnemu dziecku wszystkich istotnych kwestii dotyczących religii bywa utrudnione z powodu nadmiaru codziennych obowiązków oraz dynamiki życia. Uczęszczając na lekcje religii, dziecko ma szansę poszerzyć własną wiedzę w przyjemnych dla siebie warunków w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy. Osoba prowadząca zajęcia wprowadzi dziecko w świat duchowości i wartości w sposób odpowiednio zaplanowany, a przede wszystkim dostosowany do aktualnego stopnia rozwoju. Istotne są w tym względzie również wartościowe pomoce naukowe, jak na przykład religia klasa 3, dzięki której zgłębianie wiedzy przez dziecko jest łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze. Jako rodzic nie zawsze jest się w stanie w poprawny i zrozumiały dla dziecka sposób przekazać mu pewne ważne wydarzenia, które na lekcjach religii pokazywane są w sposób jasny i przystosowany do wieku uczniów.

Duchowość

Sama nauka o religii może pomóc dziecku rozwinąć swoje horyzonty i poszerzyć wiedzę, jednakże to nie jedyne korzyści wynikające z uczęszczania na zajęcia. Jednym z ważnych elementów lekcji religii jest duchowość, której rozwijanie może mieć dużą wartość w codziennym życiu. Duchowość nie jest ściśle powiązana z religijnością, dlatego nawet osoby wątpiące i niezaznajomione z Pismem Świętym rozumieją jej istotę. Wspieranie dziecka w rozwoju własnej duchowości podczas zajęć religii w szkole wyposaży go w mechanizmy bardzo pomocne w sytuacjach trudnych i życiowo skomplikowanych. Zwracanie się do Ducha Świętego w chwilach zwątpienia i narastających przeszkód pomaga przezwyciężać problemy z większym spokojem oraz dużą pokorą.

Wartości

Podczas zajęć z religii dziecko ma szansę poznać i zrozumieć wiele wartości, którymi dobrze jest kierować się w codziennym życiu. Jedną z najważniejszych wartości jest wdzięczność i szacunek do wszystkiego, co przydarza się na co dzień. Dziecko nie zawsze potrafi dostrzec, jak wiele dobra spotyka je w życiu i dlaczego ma dobre dzieciństwo. Uczęszczając na lekcje religii ma jednak szansę dowiedzieć się, jak bardzo ważne jest odczuwanie wdzięczności i dostrzeganie prawdziwego szczęścia. Wielką wartością są również relacje między ludzkie z bliskimi, a nawet kolegami i koleżankami z klasy. Dziecko uczy się o wartości rodziny i płynących z tego korzyści emocjonalnych. Swobodne obcowanie z tematami dotyczącymi wdzięczności, wzajemnego szacunku, uprzejmości oraz wielu innych ważnych wartości życiowych pozwala dziecku przyjrzeć się sobie i swojej rodzinie dostrzegając to, co w niej najlepsze.

Wspólnota

Dla dzieci szczególnie istotne jest poczucie przynależności do grupy oraz odczuwanie w niej akceptacji, oraz wzajemnego szacunku. Chodząc na lekcje religii, dziecko ma szansę poczuć się częścią większej społeczności, która kieruje się pozytywnymi wartościami i przyjmuje wszystkie osoby z dużą akceptacją i wdzięcznością. Dla dziecka poczucie wspólnoty i bycia mile widzianym w konkretnej grupie rówieśniczej i społecznej to wartość nadrzędna. Najgorszym uczuciem w życiu bywa samotność i pozostawanie samemu z własnymi problemami. Biorąc udział w lekcjach religii, dziecko uczy się jednak, że w rzeczywistości nie musi być nigdy samotne i zawsze pojawią się osoby o dobrych zamiarach, wykazujące chęć wsparcia. Poczucie wspólnoty buduje się w sposób niezamierzony i bardzo swobodny. Dziecko nie jest do niczego zmuszane i samo podejmuje własne wybory, kierując się dobrymi wartościami, duchowością i wdzięcznością w życiu. Chodzenie na religię nie musi stanowić przykrego obowiązku i nudnego przerywnika pomiędzy innymi przedmiotami, lecz wartościową lekcję o świecie oraz społeczeństwie.

Podziel się tą stroną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.