18 maja 2024


czy w wigilię jest post

Czy w Wigilię obowiązuje post?


Wigilia Bożego Narodzenia jest wyjątkowym dniem w kalendarzu liturgicznym i tradycyjnie nie obowiązuje w niej surowy post. To czas radosnego obchodzenia narodzenia Jezusa Chrystusa i wspólnego spożywania uroczystego posiłku wigilijnego. Tradycyjnie w Polsce wieczerza wigilijna jest lekką, postną kolacją, składającą się z potraw bezmięsnych, takich jak kapusta z grochem, pierogi, ryby, karp, czy barszcz czerwony.

Warto jednak podkreślić, że obowiązek postu zwykle nie obowiązuje w dni uroczystości, a Wigilia Bożego Narodzenia jest uroczystością Kościoła katolickiego. To oznacza, że w tym dniu można spożywać posiłki, a nawet cieszyć się potrawami wigilijnymi bez ograniczeń. Niemniej jednak wiele osób zachowuje tradycję postu i ogranicza spożycie mięsa oraz alkoholu w Wigilię, jako wyraz szacunku i ducha tego wyjątkowego dnia.


Zobacz także: Kolędy polskie – teksty najpopularniejszych polskich kolęd


Dlaczego w Wigilię i nie jemy mięsa?

Tradycja niejedzenia mięsa w Wigilię Bożego Narodzenia ma swoje korzenie w katolickiej praktyce postu i w duchu tego wyjątkowego dnia. Istnieje kilka teorii i wyjaśnień, które pomagają zrozumieć to zwyczajowe ograniczenie:

  1. Akt postu: Tradycyjnie Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem postu, co oznacza, że wierni powinni powstrzymywać się od spożycia mięsa. Akt postu jest praktyką pokutną i ma na celu duchowe przygotowanie się do przyjścia Jezusa Chrystusa na świat.
  2. Pokora i umiarkowanie: Ograniczenie spożycia mięsa w Wigilię ma także symbolizować umiarkowanie i pokorę. W ten sposób ludzie mogą skupić się na duchowym wymiarze tego dnia i przeżywać go bardziej skromnie, z duchowym skupieniem.
  3. Nawiązanie do wieczerzy wigilijnej: Tradycyjna wieczerza wigilijna, która jest spożywana wieczorem 24 grudnia, składa się z dań bezmięsnych. Symboliczne znaczenie tych potraw jest związane z różnymi aspektami życia Jezusa i historią chrześcijańskiej wiary.
  4. Pokarmy rybne: W wielu krajach, w tym w Polsce, ryby, takie jak karp, są tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, które zastępują mięso. Karp jest również symbolem życia i obfitości.
  5. Długa tradycja: Zwyczaj niejedzenia mięsa w Wigilię ma długą historię i jest przestrzegany przez katolików od wieków. To stała praktyka w wielu rodzinach i wspólnotach chrześcijańskich na całym świecie.

Warto zaznaczyć, że to tradycja i praktyka religijna, a nie nakaz dogmatyczny. Ostateczna decyzja o tym, czy jeść mięso w Wigilię, zależy od indywidualnych przekonań i tradycji danej rodziny. Niektóre osoby mogą wybierać bardziej surowe formy postu, podczas gdy inne mogą zachowywać bardziej swobodne podejście do potraw wigilijnych.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnio dodane modlitwy: