15 lipca 2024


czym są lichtarze

Czym są lichtarze i do czego służą w kościele?


Lichtarz to element, który musi się znaleźć w każdym kościele. To w zasadzie swego rodzaju świecznik, na którym można osadzić woskową świecę. Dzisiaj lichtarze kościelne pełnią głównie funkcję ozdobną. Umieszczone na nich świecie mają znaczenie symboliczne. Żywy ogień oznacza bowiem Jezusa Chrystusa. Oznacza również obecność Ducha Świętego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat lichtarzy?

Czym charakteryzują się lichtarze kościelne?

Lichtarz jest świecznikiem, podstawką przeznaczoną tylko na jedną świecę. Nie należy mylić go z kandelabrem, a więc świecznikiem składającym się z większej liczby ramion. 

Podstawowym zadaniem lichtarza jest podtrzymywanie świecy oświetlającej wnętrze. Oczywiście dzisiaj w świątyniach działa oświetlenie elektryczne. Dlatego lichtarze pełnią raczej funkcję symboliczną. Podkreślają podniosły charakter mszy świętej. Czasami wykorzystywane są podczas różnego rodzaju uroczystości, gdyż światło świecy symbolizuje obecność samego Boga. 

Jaki lichtarz kościelny to najlepszy wybór?

Wybór lichtarzy kościelnych jest wbrew pozorom całkiem spory. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

  1. Rozmiar i wielkość – lichtarz musi być odpowiednio duży w stosunku do wielkości świątyni czy miejsca, w którym ma docelowo stać. 
  2. Materiał wykonania – lichtarze kościelne wykonywane są z różnego rodzaju materiałów np. mosiądzu, brązu i aluminium. Wybór w dużej mierze zależy od wystroju świątyni i budżetu przeznaczonego na j3ten cel. 
  3. Stylistyka i wzornictwo – lichtarze mogą być utrzymane w dość zróżnicowanej stylistyce. Do wyboru są modele mniej i bardziej klasyczne. Trzeba tutaj uwzględnić wystrój całego kościoła. 
  4. Funkcjonalność – oczywiście lichtarz nie powinien sprawiać większych problemów w zakresie utrzymania w czystości. 
  5. Trwałość – warto postawić na produkt trwały, a więc wykonany z wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Lichtarz ma w końcu z założenia posłużyć przez wiele lat. 

Sporą ofertę lichtarzy kościelnych znaleźć można m.in. w ofercie internetowej hurtowni dewocjonaliów https://jakobczak.pl/lichtarze. Są to elementy bardzo eleganckie i bogato zdobione, które świetnie sprawdzają się we wszystkich kościołach, niezależnie od ich wielkości. 

Bardzo dużą popularnością na rynku cieszą się przede wszystkim lichtarze mosiężne, gdyż są niezwykle wytrzymałe i stanowią inwestycję na długie lata. Stanowić mogą świetny pomysł na podarunek dla kapłana np. w podzięce za udzielony sakrament. 

Podziel się tą stroną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.