19 czerwca 2024


jak wygląda piekło

Jak wygląda piekło?


Każda wierząca osoba, podczas swojego życia zadaje sobie pytania, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Do takich pytań należą między innymi, jak wygląda piekło oraz jak wygląda niebo? Co dzieje się z duszą po śmierci?

Co dokładnie biblia mówi o piekle?

Ludzi wierzący wiedzą o tym, że dusze potępione czeka śmierć w jeziorze siarki i płomieni. Właśnie o tym jeziorze wspomina apokalipsa i przypomina ono krater aktywnego wulkanu. Problem tkwi tylko w tym, że wieczna katusza w takim jeziorze to rzecz jasna późniejszy wymysł, czyli te opisy stworzyli ludzie, którzy upiększali biblię w średniowieczu lub nawet w epoce renesansu. Starożytni, czyli ludzie tworzący ewangelie i ogólny zarys pisma świętego wierzyli raczej w szybkie zniszczenie duszy w płomieniach aktywnego wulkanu. Jednym słowem motywy takie jak „Wniebowstąpienie” są zaskakująco nowymi, a dokładniej pochodzą z pierwszej połowy wieku dziewiętnastego, bo apokalipsa w wersji oryginalnej ani słowem nie wspomina o wniebowstąpieniu. Dlatego wizje związane z niebem i z piekłem są trudne do sprecyzowania, a każdy z nas może nieco inaczej wyobrażać sobie te miejsca. W niebie ma nie być wojen, śmierci i cierpienia, a dusze osób niegodziwych mają zostać szybko unicestwione. Właśnie z tej przyczyny każda wizja piekła pochodząca z późniejszych wersji biblii to jedynie dodatek, a nie słowa oryginalne ewangelistów.

Fragmenty z Pisma Świętego, które opisują piekło:

Ewangelia wg św. Mateusza 5,21-22
Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego.

Ewangelia wg św. Mateusza 5,27-30
Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Ewangelia wg św. Mateusza 8,11-12
Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim. A synowie królestwa zostaną wyrzuceni na zewnątrz – w ciemność; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów .

Ewangelia wg św. Mateusza 18,6-9
Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

Ewangelia wg św. Marka 9,42-48
Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie, chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie.

Ewangelia wg św. Łukasza 6,25
Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie.

Ewangelia wg św. Łukasza 12,4-5
Lecz mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!

Ewangelia wg św. Jana 5,28-29
Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie potępienia.

Przeczytaj także: Jak wygląda czyściec?

Wizja piekła przedstawiona przez Dantego

Osoby oczytane wiedzą o tym, że wizja piekła to rzecz jasna Dante i jego kręgi piekielne, o której to przypomniał niedawno film „Inferno” i książka o tym samym tytule. Nie da się też ukryć tego, że Dante podzielił piekło na kręgi, a w tych kręgach ludzie cierpieli w płomieniach, czy też nawet w lodzie. Natomiast na samym dnie pokutowali najgorsi zdrajcy w historii, tacy jak Kasjusz i Brutus. Dlatego można śmiało stwierdzić, że wizja Dantego stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na pytanie „Jak wygląda piekło?”. Oczytani też wiedzą gdzie jest piekło, a dokładniej niebo musi znajdować się nad naszymi głowami, czyli piekło jest głęboko pod naszymi stopami, a konkretniej to z niego wypływa lawa w trakcie trwania erupcji wulkanicznej.

Artystyczne wizje piekła

Malarze tworzący w średniowieczu przekonywali nas co do tego, że piekło znajduje się pod naszymi stopami, a dokładniej jest tam ten niestygnący żar, a czarny diabeł z rogami kozła pożera tam ludzkie dusze. Taka odpowiedź na pytanie „Jak wygląda piekło po śmierci?” towarzyszy wielu silnie wierzącym ludziom pod postacią nieciekawie wyglądających wyobrażeń. Problem tkwi tylko w tym, że nigdy nie znaleziono namacalnego i naukowego dowodu na potwierdzenie tego typu wizji. Nie mniej jednak te wyobrażenia zdobią ściany wielu katolickich świątyń i to pod postacią obrazów i fresków.

Przeczytaj także: Co to jest grzech ciężki?

Ludzie, którzy przeżyli śmierć kliniczną.

Nie da się ukryć tego, że wizja piekła towarzyszyła osobom silnie wierzącym, którzy to przetrwali śmierć kliniczną. W ich przypadku stan ten mógł trwać maksymalnie jakieś kilka minut, ale właśnie w tym czasie widzieli sporo, czyli w piekle mogli spędzić wiele dni, czyli wydawało im się, że tyle czasu minęło. Dlatego też w zaledwie kilka minut przekonali się, jak wygląda życie w piekle, w bardzo traumatyczny sposób. Inne osoby widziały samych siebie, a dokładniej to jak lekarze ich operowali, a jeszcze inni mają wspomnienia powiązane z rozświetlonym tunelem. Trafiali się też i tacy, dla których czas śmierci klinicznej był tylko tym powiązanym z pustką w pamięci. Dlatego można śmiało przyjąć, że taka wizja piekła lub wizja nieba w stanie śmierci klinicznej powiązana jest z jakąś szczątkową aktywnością elektryczną w mózgu, czy też nawet z naszym stopniem uduchowienia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnio dodane modlitwy: