18 maja 2024


tablice nagrobne

Modne tablice nagrobkowe, czyli na co się zdecydować w 2024


Czy istnieje coś takiego jak trendy pogrzebowe? Można tak powiedzieć. Tematyka oczywiście jest poważna i wymaga szacunku, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjątkowe tablice nagrobkowe mogły zdobić groby naszych bliskich. Sprawdźmy więc, co jest modne w tym roku.

Klasyczne tabliczki nagrobne

W gruncie rzecz nagrobne motywy chrześcijańskie to klasyk, któremu trudno dorównać. Choć konfiguracje bywają przeróżne, wizerunek Jezusa lub Matki Boskiej jest i będzie stale obecny na polskich cmentarzach. Co ciekawe, nowoczesne trendy wcale nie starają się tego zmieniać. Przeciwnie! Dziś bardzo modne są tablice nagrobkowe z kolorowym nadrukiem Jezusa pogrążonego w modlitwie, powiedzmy. Jednak najpiękniej prezentują się zwłaszcza odcienie błękitu, tak charakterystyczne dla postaci Maryi. Przykłady takich realizacji można zobaczyć na stronie vetromunina.pl.

A skoro o kolorach mowa, nie powinniśmy zapominać o cieniowaniu. Wyspecjalizowane zakłady kamieniarskie mogą bezproblemowo dostosować się do gustu klienta. To oznacza, że klasyczny wątek Chrystusa na krzyżu może mieć różne odcienie. Od złota po zieleń przywodzącą na myśl rzeźby z brązu. Naturalnie, cieniowanie można łączyć. W ten sposób powstają wyjątkowe nagrobki, na których wykorzystano motyw krzyża otulonego różami w delikatnych barwach na przykład. Tak spersonalizowana tablica nagrobna to prosty sposób na podkreślenie czyjejś osobowości, nie sądzisz?

Tablice nagrobkowe z motywami roślinnymi

Róże na płycie nagrobnej mają głębokie znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku innych kwiatów. Ostatnimi laty przybywa tablic z rzeźbionymi motywami roślinnymi właśnie. Ten trend jest wyjątkowo elegancki, a nowoczesne technologie kamieniarskie umożliwiają bardzo drobiazgowe odwzorowanie szczegółów. Dzięki maszynom możliwy jest również szeroki wybór motywów i aranżacji.

Elegancka tablica nagrobkowa na zamówienie często zatem wykorzystuje kwiaty, które tak jakby wyłaniają się z kamienia. Wrażenie robi zwłaszcza biały marmur w połączeniu z czarną płytą, gdzie znajdują się napisy grawerowane. W tym przypadku cieniowanie nie jest potrzebne, ponieważ zakłóciłoby koncepcję artystyczną, która opiera się na wyciszeniu.

Innym popularnym przykładem są drzewa. Nie muszą im towarzyszyć chrześcijańskie ornamenty, choć krzyż nigdy jeszcze nie zaszkodził. W każdym razie motyw drzewa na pomnikach, które gałęziami otula tablicę nagrobną, ma solidny wymiar symboliczny. Jest też utożsamiany z nowoczesnym stylem życia, ponieważ staramy się jak najczęściej uciekać na łono przyrody i coraz częściej zwracamy uwagę na obecność drzew w naszym pobliżu. Czemu więc nie miałyby nam towarzyszyć podczas wiecznego spoczynku? Dlatego tak wiele osób postanawia się na taki krok zdecydować w 2024 roku.

Tablice nagrobkowe dziecięce

Wybór nagrobka dla dziecka to trudny temat wśród najbliższych. Niemniej odpowiedni kamień i wykończenie potrafi odzwierciedlić rodzicielską miłość, jak i pamięć. Nieprzerwanie popularnym wyborem są zatem motywy anielskie. Trudno oczekiwać, aby było inaczej. Dziś rynek kamieniarski jednak oferuje mnóstwo różnych aranżacji, żeby móc sprostać indywidualnym wymaganiom. Innymi słowy, podobnie jak wątki katolickie, tak tablice nagrobkowe z aniołami nigdy nie wyjdą z mody. To uniwersalne motywy, pełne znaczeń i emocji. Dziś do tego mogą mieć spersonalizowane cechy, co na pewno warto wykorzystać. Dzięki temu uda się stworzyć naprawdę szczególny nagrobek dla dziecka.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnio dodane modlitwy: