19 czerwca 2024


Wybór trumny do kremacji

Wybór trumny do kremacji – poradnik


Po śmierci bliskiej nam osoby stajemy przed koniecznością zorganizowania godnego pochówku, zgodnie z tradycją i światopoglądem osoby zmarłej. Według stanu prawnego obowiązującego w Polsce, możliwe są dwa rodzaje pochówku. Tradycyjny, polegający na grzebaniu ciała zmarłego w ziemi lub kremacja zwłok, który sprowadza się do spopieleniu ciała w piecu kremacyjnym. Pochówek odbywa się w trumnie lub urnie na cmentarzu.

Co to są trumny kremacyjne i czym się charakteryzują?

Trumny kremacyjne to specjalne trumny, które nie zawierają antab, czyli uchwytów metalowych oraz nie są lakierowane. Najczęściej są wykonane drewna, wikliny lub kartonu. Trumny tego rodzaju dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Najczęściej można je nabyć w zakładzie pogrzebowym, któremu zleciliśmy kremację zwłok. 

Różnice pomiędzy trumnami kremacyjnymi a tradycyjnymi  

Trumny kremacyjne wykonane są z cienkiego drewna lub z innego łatwopalnego materiału, typu wiklina czy tektura. Nie mogą zawierać żadnych metalowych lub plastikowych ozdób. Dopuszcza się jednak umieszczenie na wieku symboli religijnych np. drewnianego krzyża. Do kremacji dedykowane są także trumny kartonowe, produkowane specjalnie jako alternatywa kremacyjnych trumien drewnianych. Są zwykle prostokątne i równie estetyczne, jak zwykłe trumny drewniane. Różnią się od trumien przeznaczonych do tradycyjnego pochówku mniejszą trwałością oraz uboższym wzornictwem. Są zdecydowanie skromniejsze, gdyż z uwagi na ich przeznaczenie pozbawione są szerokiego wachlarza ozdób i bogatej ornamentyki, w jakie mogą być wyposażone trumny tradycyjne.

Zalety trumien kremacyjnych

Do zalet trumien kremacyjnych można zdecydowanie zaliczyć ich funkcjonalność oraz cenę. Ten rodzaj trumien można z powodzeniem wykorzystać także podczas tradycyjnego nabożeństwa pogrzebowego. Są do nabycia w każdym domu pogrzebowym, w wielu rozmiarach oraz w przystępnej cenie. Wybierając tego rodzaju trumny ograniczeni jesteśmy obostrzeniami wynikającymi z ich przeznaczania. Jednak dodając grawer i rzeźbienia pozwalamy sobie na osobiste akcenty upiększające trumnę. Niektóre trumny kremacyjne posiadają wyściółkę, która jest przydatna podczas ewentualnego przewozu ciała. Takie wyposażenie wnętrza trumny pozwala na poszanowanie godności zmarłej osoby. 

Ceny trumien kremacyjnych wahają się w zależności od ofert zakładu pogrzebowego – od 300 zł do 600 zł, a nawet 1000 zł za drewnianą wersję trumny kremacyjnej. Są to ceny zdecydowanie niższe niż w przypadku trumien przeznaczonych do tradycyjnego pochówku. Szeroki wybór trumien kremacyjnych oraz doradztwo w zakresie jej wyboru oferuje zakład pogrzebowy Archon. Z ofertą można zapoznać się na stronie internetowej: krematorium.wroclaw.pl.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnio dodane modlitwy: