19 czerwca 2024


Cytaty – Papież Franciszek


Cytaty Papieża Franciszka

Papież Franciszek, właściwie Jorge Mario Bergoglio, jest obecnie głową Kościoła Katolickiego i Stolicą Piotrową. Jego pontyfikat rozpoczął się od 2013 roku, a jego przywództwo charakteryzuje się pokojowym i skromnym stylem. Jego przesłanie skupia się na miłosierdziu, solidarności i sprawiedliwości społecznej. Przedstawiamy kilka z jego najważniejszych cytatów, które pokazują jego podejście do życia i przesłanie, jakie chce przekazać.

„Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu, solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary.”

„Gdy brakuje światła, wszystko staje się niejasne, nie można odróżnić dobra od zła, drogi prowadzącej do celu od drogi, na której błądzimy bez kierunku.”

„Będziesz mógł przebaczyć, pod warunkiem, że sam doświadczyłeś łaski przebaczenia. Tylko osoba, która doświadczyła przebaczenia, jest zdolna przebaczać.”

„Nie chciałbym nikogo obrazić, ale napełnia mnie bólem, kiedy spotykam ludzi młodych, którzy zdają się być przedwczesnymi „emerytami.”

„Trzy słowa, które mogą wam pomóc, aby przeżyć życie małżeńskie, w którym występują trudności. Te trzy słowa to: proszę, przepraszam i dziękuję.”


Zobacz także: Cytaty z Biblii – o miłości i rodzinie


„Najbardziej niezwykłe postępy naukowe, najbardziej niesamowite osiągnięcia techniczne, najcudowniejszy rozwój gospodarczy, jeśli nie łączą się z autentycznym postępem społecznym i moralnym, w ostatecznym rachunku zwracają się przeciw człowiekowi.”

„Na horyzoncie miłości, centralnej dla chrześcijańskiego doświadczenia małżeństwa i rodziny, wyróżnia się również inna cnota, często zapominana w obecnych czasach relacji burzliwych i płytkich: czułość.”

„Gdy wybieramy wygodę, myląc szczęście z konsumpcją, wówczas cena, którą płacimy, jest bardzo i to bardzo wysoka: tracimy wolność.”

„Czasami fruwają talerze, ale nie bójcie się, kiedy coś takiego się zdarzy. Dam wam jedną radę, nigdy nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju.”

„Bóg liczy na ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz: w Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany, czy jakiego używasz telefonu komórkowego.”

„Jak ja bym chciał Kościoła biednego, Kościoła dla biednych.”

„Nie można mówić o biedzie, jeśli się jej nie doświadczy poprzez bezpośrednie umieszczenie siebie tam, gdzie ludzie ją przeżywają.”

„Darmo otrzymaliśmy, darmo dajemy. Jesteśmy wezwani do tego, by służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie wykluczonej.”


Zobacz także: Cytaty papieża Jana Pawła II


„Mam jeden pewnik dogmatyczny: Bóg jest w życiu każdej osoby, Bóg jest w życiu każdego. Nawet jeśli czyjeś życie jest katastrofą, zniszczone przez występki, narkotyki czy cokolwiek, Bóg jest w jego życiu. Można i trzeba Go szukać w każdym życiu ludzkim.”

„Konfesjonał nie jest izbą tortur, ale miejscem miłosierdzia.”

„Sprawiedliwy jest tylko pokój.”

„Bóg zawsze myśli z miłosierdziem, nie zapominajcie o tym: Bóg zawsze myśli z miłosierdziem, jest miłosiernym Ojcem.”

„(Jan Paweł II) towarzyszy nam on z nieba, gdy widzimy wielu młodych ludzi z tak różnych narodów, kultur, języków, przybyłych z jednego powodu: aby świętować żywą obecność Jezusa pośród nas.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnio dodane modlitwy: