16 października 2024


Jezus i Maria Magdalena

Czy Maria Magdalena była żoną Jezusa?


Nie ma żadnych historycznych dowodów ani bezpośrednich informacji w Nowym Testamencie, których można by użyć do potwierdzenia teorii, że Maria Magdalena była żoną Jezusa Chrystusa. Tradycyjna chrześcijańska wiara, oparta na Ewangeliach Nowego Testamentu, nie podaje informacji o małżeństwie Jezusa.

Maria Magdalena jest postacią biblijną, występującą głównie w Nowym Testamencie, gdzie jest opisana jako kobieta, którą Jezus wyleczył z siedmiu złych duchów (Łk 8:2).

oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów;

W Ewangeliach jest również obecna przy ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa. W Ewangelii według Jana, Maria Magdalena jest pierwszą osobą, którą Jezus ukazuje się po swoim zmartwychwstaniu (J 20:11-18).

11 Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu 12 i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. 13 I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». 14 Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. 15 Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę». 16 Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Nauczycielu! 17 Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”». 18 Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział».

Teorie sugerujące małżeństwo Jezusa z Marią Magdaleną często opierają się na interpretacjach tekstów apokryficznych lub gnostyckich, które nie zostały uznane za kanoniczne przez główne tradycje chrześcijańskie. Jednakże, w większości tradycji chrześcijańskich, w tym w katolicyzmie, nie ma miejsca na takie teorie, a nauka Kościoła opiera się na kanonicznych tekstach Nowego Testamentu.

Podziel się tą stroną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.