23 września 2023


Kolędy dla dzieci


Kolędy dla dzieci

Okres Świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas, który staje się jeszcze piękniejszy, gdy w domu zaczynają rozbrzmiewać kolędy i pastorałki dla dzieci. W tym czasie wspólne spędzanie czasu i celebrowanie każdej chwili jest niezwykle ważne. Dlatego wcale się nie dziwimy, że rodzice zastanawiają się, jakie kolędy dla dzieci będą najlepsze? List polskich kolęd jest długa, jest więc z czego wybierać, ale jak wybrać te najpiękniejsze kolędy dla dzieci, których nasze maluchy z chęcią będą chciały się uczyć i wspólnie śpiewać podczas świąt.

Kolędy i pastorałki dla dzieci

Pierwszy kontakt z kolędami dzieci mają w domu rodzinnym. Nawet, jak nie panuje u Was tradycja śpiewania kolęd przy wigilijnym stole, to z całą pewnością lecą one w tle podczas świątecznych porządków i przygotowywania świątecznych potraw. Warto wprowadzać kolędy dla dzieci, jak najszybciej, aby mogły one się z nimi osłuchać. Dzieci bardzo szybko zapamiętują i mogą nas mile zaskoczyć podczas świąt, podśpiewując kolędy wspólnie z nami. Kolędy dla dzieci w przedszkolu to już niejako standard. W okresie przedszkolnym dzieci dużo łatwiej zapamiętują teksty kolęd. Tym bardziej że przygotowują się do swojego pierwszego dużego występu, jakim są Jasełka.

Najpiękniejsze kolędy dla dzieci tytuły i teksty:

  1. Wśród nocnej ciszy
  2. Dzisiaj w Betlejem
  3. Pójdźmy wszyscy do stajenki
  4. Lulajże Jezuniu
  5. Skrzypi wóz
  6. Hej kolęda, kolęda

Jakie kolędy dla dzieci będą najlepsze?

Pastorałek i kolęd jest na tyle dużo, że każdy znajdzie coś, co mu się spodoba i co z chęcią będzie śpiewał w tym świątecznym okresie. Bardzo ważne jest jednak, aby świąteczne kolędy dla dzieci nie były zbyt trudne, w wielu można znaleźć skomplikowane i trudne do wymówienia słowa, co niestety może zniechęcić dziecko do jej śpiewania. Kolędy dla dzieci muszą być wesołe, skoczne i łatwe. Nigdy nie zmuszaj dziecka do nauki całej kolędy, niektóre z nich mają po kilka zwrotek plus refren, to dla młodszego dziecka zbyt wiele. Przyznajcie się, tylko szczerze, czy Wy znacie wszystkie zwrotki, wszystkich kolęd śpiewanych w domu i w kościele…


Zachęcamy także do sprawdzenia listy polskich pastorałek dostępnej na naszej stronie!


Od kiedy śpiewać kolędy z dziećmi?

Świąteczne piosenki w radiu można usłyszeć na długo przed Świętami. Jeśli jednak chodzi o kolędy, to Kościół mówi wyraźnie, że są one śpiewane od Pasterki, czyli mszy świętej we Wigilię odbywającej się o północy. Kościół wyznacza wyraźnie zarówno moment, od którego można śpiewać kolędy dla dzieci, jak również moment do kiedy kolędy mogą być śpiewane. Ostatnim dniem, kiedy usłyszymy kolędy i pastorałki w kościele, jest niedziela następująca po dniu Trzech Króli, czyli po 6 stycznia. W wielu polskich domach kolędy i pastorałki śpiewane są po zjedzeniu wigilijnej wieczerzy. Jednak nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby z dzieckiem zacząć nieco wcześniej. Wiadome jest, że w jeden dzień dzieci nie opanują tekstu kolędy. Dlatego warto zajrzeć do naszego artykułu, w którym prezentujemy najpiękniejsze kolędy dla dzieci z tekstem.

Najpiękniejsza kolęda dla dziecka – pozwól dziecku wybrać!

Bardzo dobrym pomysłem, jest podzielenie kolęd na dwie grupy te, które będziemy śpiewać w domu podczas ozdabiania pierniczków i ubierania choinki oraz te, które śpiewa się w kościele podczas mszy świętej. W pierwszej grupie znajdą się kolędy dla dzieci „Skrzypi wóz”, czy „Hej kolęda, kolęda”. Dla dziecka to idealne propozycje, aby rozpocząć naukę kolęd i wspólne kolędowanie podczas świąt. Warto je włączyć w tle podczas codziennych czynności, aby dziecko osłuchało się z kolędami. Niekiedy takie mimowolne słuchanie sprawia, że dziecko bardzo szybko zapamiętuje refren kolędy i samo prosi o to, aby nauczyć go zwrotki. Po kilkukrotnym odsłuchaniu kolęd, z całą pewnością dziecko powie, która jest jego ulubioną. Najlepsza nauka jest przez zabawę. Z kolei w kościele bardzo często śpiewane są kolędy dla dzieci „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, czy „Lulajże Jezuniu”.

Podsumowanie

Wspólne śpiewanie kolęd z dziećmi ma być przyjemnym i radosnym czasem. Nigdy nie zmuszaj dziecka do nauki tekstu wszystkich kolęd, które Ty sam znasz. Co roku przecież może dochodzić nowa kolęda, aż w końcu dziecko opanuje cały repertuar, na którym Tobie zależy. Wystarczy, że dziecko będzie znało refren, albo kilka wersów najpiękniejszych kolęd i świąteczny czas będzie magiczny. Jeśli dziecko nie ma ochoty na śpiewanie kolęd i pastorałek i występowanie przed rodziną to też go do tego nie zmuszaj. Na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. Święta mają być radosnym i przyjemnym czasem spędzonym w rodzinnym gronie i to jest najważniejsze.