Pastorałki to piękne piosenki, które opowiadają o Bożym Narodzeniu. Większość pastorałek jest bardzo starych, powstały, aby umilać czas podczas świąt. Wspólne śpiewanie pastorałek w gronie rodzinnym to piękna tradycja, która powinna być przekazywania z pokolenia na pokolenie. Zachęcamy zatem do wspólnego śpiewania pastorałek, poniżej znajdują się tytuły starych i współczesnych polskich pastorałek.
Lista polskich pastorałek – tytuły
- Lulajże, Jezuniu
- Oj, maluśki, maluśki
- Jezus Malusieńki
- Wśród nocnej ciszy
- Mędrcy świata, Monarchowie
- Mizerna cicha
- Pójdźmy wszyscy do stajenki
- Gdy śliczna Panna
- Gdy się Chrystus rodzi
- Bóg się rodzi
- Przybieżeli do Betlejem
- Dzisiaj w Betlejem
- Kolęda dla nieobecnych
- Aniołek najładniejszy
- Gdy pierwsza gwiazda niebo rozjaśni
Pastorałki dla dzieci – najpiękniejsze polskie pastorałki!
- Gore gwiazda Jezusowi
- Północ już była
- Hola, hola, pasterze z pola
- Bosy pastuszek
- Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
Zachęcamy także do sprawdzenia listy polskich kolęd dostępnej na naszej stronie!
Co to znaczy pastorałki?
Pastorałka pochodzi od łacińskiego słowa: pastoralis, które oznacza „pasterski”. Pastorałki to pewien rodzaj kolęd, które były wykonywane przez wędrownych muzyków i pasterzy. Pastorałki skupiają się na tematyce około bożonarodzeniowej, w mniejszym stopniu na aspekcie religijnym i duchowym.
Ile jest pastorałek?
Według wielu źródeł szacuje się, że w polskim dorobku kulturalnych przetrwało ponad 500 kolęd pastorałek!
Jakie są polskie pastorałki?
Pastorałki są bardzo rzadko śpiewane w kościołach podczas mszy świętej, ze względu na znacznie mniejszy poziom duchowego przeżywania w tekstach. Pastorałki posiadają w swoich tekstach znacznie mniej teologicznych rozważań. Do najpopularniejszych znanych pastorałek, na pewno zaliczmy: „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki, maluśki” czy „Jezus Malusieńki”.
Czym różni się kolęda od pastorałki?
Kolędy, pastorałki – jaka jest tak naprawdę różnica między kolędą a pastorałką? Kolędy wykonuje się przede wszystkim podczas mszy świętej, pastorałki natomiast nie są wykonywane podczas mszy ze względu na bardziej obyczajowych i wesoły charakter utworów. Teksty kolęd skupiają się głównie na narodzeniu Pana, natomiast pastorałki, mówią głównie o obyczajach, jakie towarzyszą podczas Świąt Bożego Narodzenia.
W skrócie: kolęda to pieśń religijna, pastorałka – to świecka, pieśń pasterska.